650
MART HELME

Mart Helme: „Minu eesmärgiks poliitikas on alati olnud eestlaste rahvuskodu hoidmine ja kindlustamine“

Riigikogu liige, endine siseminister, suursaadik ja rahvusvaheliste suhete ekspert Mart Helme on pärit Pärnust. Ta lõpetas Tartu Ülikooli ajaloolasena. Oma töömeheelu alustas ta juba 14-aastaselt, kui osales ajaloohuvilisena kahel suvel Pärnu muuseumi poolt korraldatud arheoloogilistel väljakaevamistel Soontagana linnamäel. Seejärel töötas ta kahel suvel laadijana Pärnu Kaubandusvalitsuses.

Ülikoolis spetsialiseerus Mart Helme Linnart Mälli juhendamisel Kaug-Ida maade ajaloole ja kultuurile. Ülikooli lõpetamise järel asus ta elama Tallinna, kus töötas kuni 1986. aastani erinevate ajakirjandusväljaannete juures. Seejärel elas ta kolm aastat Pärnumaal Matsirannas oma 1973. aastal ostetud suvilas, kus kasvatas kurke ja tomateid, sigu ja pulle.

Aastatel 1964–1986 tegeles Mart Helme aktiivselt muusikaga ning oli basskitarrist ja laulja ansamblites Viiking, Fix ja Hübriid. Tema lauldud või tema tekstidega laule võib raadiost sageli kuulda ka praegu.

Eesti taasiseseisvumise järel juhatas Mart Helme Eesti Kirjastuste Liitu, 1994. aasta algul kutsuti teda aga välisministeeriumisse, kus ta töötas kuni 2000. aastani, sellest neli aastat suursaadikuna Venemaal.

Aitas tagada Vene vägede lahkumise Eestist

Mart Helme kuulus diplomaadina muu hulgas läbirääkimiste delegatsiooni, mille töö tulemusena lahkusid 1994. aasta 31. augustil Eestist vene väed. Nimetatud lepingute allkirjastamisel Kremlis oli ta ka president Lennart Meri saatjaks. Oma tööst diplomaadina kirjutab Mart Helme raamatus „Kremli tähtede all“.

Välisministeeriumist lahkumise järel alustas ta ettevõtlusega turismivallas ja luges paralleelselt ülikoolis rahvusvaheliste suhete alaseid loenguid.

Aastatel 2013–2020 oli Mart Helme Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimees. Tema juhtimisel jõudis erakond 2015. aastal Riigikokku. Mart Helme valiti Riigikogu liikmeks nii 2015. aastal kui ka neli aastat hiljem 2019. aastal. 

Saavutused siseministrina

Aastatel 2019–2020 oli Mart Helme ametis Eesti Vabariigi siseministrina. Ministriks saades käivitas Helme kohe Eesti–Vene kontrolljoone reaalse väljaehitamise ning suunas kümneid miljoneid eurosid päästjate ning politseinike töötingimuste parandamiseks hoonete remonttöödeks ning uute hoonete rajamiseks.

„Minu eesmärgiks poliitikas on alati olnud eelkõige Eesti kui eestlaste rahvuskodu hoidmine ning kindlustamine. Selleks on meil vaja tagada inimestele nii turvatunne kui ka tänapäevale vastav elustandard. Vastasel korral näeme, kuidas eestlased lahkuvad või deklasseeruvad, asemele tulevad aga võõrad. Majandus on oluline, aga majandus peab olema inimeste, mitte inimesed majanduse teenistuses,“ ütleb Helme oma missiooni kohta poliitikas.

 

 

 

© 2024 EKRE