567
EVE PÄRNASTE

Eve Pärnaste: „EKRE on ainus erakond, kes seisab ERSP ja Eesti Kongressi põhimõtete eest“

Eve Pärnaste elutöö on võitlus Eesti Vabariigi taastamise eest. 
Seda kinnitavad talle annetatud autasud: Riigivapi V klassi orden 2001 (vabadusvõitleja, Põhiseaduse Assamblee liige), Riigivapi III klassi orden 2006 (Eesti Vabariigi taastaja ja edendaja), kaitseministeeriumi aumärk Vabaduse Tammepärg 2018 ja EELK Teeneteristi II järgu orden 2021 (poliitik ja vabadusvõitleja). 

Osalemine Eesti Vabariigi taastamisel

Eve Pärnaste avalik poliitikutee algas 1987. aasta 23. augustil, mil ta astus Hirvepargis Molotov-Ribbentropi Pakti Avalikustamise Eesti Grupi liikmeks. Ta oli siis 36-aastane. 1988. aasta jaanuaris oli ta üks neljateistkümnest vabadusvõitlejast, kes kirjutas alla Eesti Rahvusliku Sõltumatuse Partei loomise ettepanekule. ERSP – esimene alternatiivne partei Nõukogude Liidus – asutati 20. augustil 1988 Pilistvere kirikus, Eve Pärnaste valiti juhatuse liikmeks. ERSP eesmärk oli taastada Eesti Vabariik. 

24. veebruaril 1989 kuulutasid ERSP, Eesti Muinsuskaitse Liit ja Eesti Kristlik Liit välja Eesti Vabariigi kodanike komiteede loomise ja kodanike registreerimise eesmärgiga kutsuda kokku Eesti Kongress. Ka Eesti Kongressi eesmärgiks oli taastada Eesti Vabariik õigusliku järjepidevuse alusel. Eve Pärnaste valiti Eesti Kongressi saadikuks, sealt edasi Eesti Komiteesse ja selle juhatusse. 

Eesti Vabariik taastati täpselt kolm aastat pärast ERSP asutamist – 20. augustil 1991. Eesti Komitee ja Ülemnõukogu koostöös otsustati moodustada Põhiseaduse Assamblee. Eesti Kongressil valiti Eve Pärnaste assamblee liikmeks. Ta oli assambleele ERSP poolt esitatud põhiseaduse eelnõu töögrupi liige. See eelnõu hääletati assamblee töö alusdokumendiks. 

Eve Pärnaste osalemine suures poliitikas lõppes 1995. aastal Riigikogu VII koosseisu asendusliikmena, kuid hariduselt sotsiaalpsühholoogina ja töökogemuselt sotsioloogina jätkus tema huvi ühiskonnas toimuva vastu. Lisaks maalimisele (28 personaalnäitust) kuulus ta kogumiku „MRP-AEG Infobülletään 1987–1988“ koostajate hulka (1996). Samuti koostas ja toimetas ta raamatud „Eesti Kongress. Siis ja praegu“ (2000) ja „Põhiseaduse tulek“ (2002). Ta oli Jaan Kolbergi dokumentaalfilmi „Rahva vabadus“ toimetaja (2010)  ja filmi „Kaks päeva augustis“ režissöör (2011). 
Eve Pärnaste on olnud ligi veerand sajandit abielus sõjaajaloolase ja kirjaniku Jüri Kotšineviga.

Toome Eesti õigetele rööbastele tagasi

Eve Pärnaste sõnul on Eesti riik juba aastaid üha kaugenenud sellest, mille eest seisid ERSP ja Eesti Kongress. 

„Rahvusriigi põhimõte on muutunud vaat et põlualuseks, suur osa otsustusõigusest on antud Euroopa Liidule.  2018. aastal liitusin Eesti Konservatiivse Rahvaerakonnaga, sest EKRE on ainus erakond, kes seisab ERSP ja Eesti Kongressi põhimõtete eest,“ ütleb Pärnaste, kes on Ida-Tallinna ringkonna juhatuse liige ja EKRE volikogu liige.

„Kandideerin Riigikokku, sest ainult Eesti Konservatiivne Rahvaerakond suudab tuua Eesti tagasi õigetele rööbastele – päästa Eesti.“

© 2024 EKRE